Zabudnite na vreckovky. Tieto dôvody vás presvedčia, prečo je lepšie zvoliť elektrický sušič

Zabudnite na vreckovky. Tieto dôvody vás presvedčia, prečo je lepšie zvoliť elektrický sušič

14.02.2018

Sušič rúk alebo papierové vreckovky? Dlhoročná dilema odštartovala rozsiahle diskusie, ktoré sťažujú rozhodovanie. Ak ešte stále váhate, pomôžeme vám rozhodnúť sa.

 

 „Capuletovci verzus Montekovci, papier verzus plast, sever verzus juh, republikáni verzus demokrati, papierové vreckovky verzus elektrické sušiče,“ trefne prirovnáva denník Washington Post súboj sušiacich spôsobov ku kultovým dvojiciam.

Ak sa strácate v argumentoch, ktoré hovorili v prospech sušičov alebo vreckoviek, respektíve ktoré vás odhovárali od toho druhého, tieto štyri dôležité dôvody vás presvedčia prikloniť sa na stranu sušičov.

Cena

Náklady na sušiče sú vyššie len na začiatku a sú jednorazové, potom začínate šetriť. Tu „vreckovkové“ čistenie rúk pokrivkáva. „Priemerné náklady elektrického čističa sa pohybujú vo výške takmer 12 eur za mesiac, čím ušetríte takmer 49 eur každý mesiac v porovnaní s papierovými vreckovkami. Vyššie náklady na nákup elektrického sušiča sa vám splatia v priebehu siedmich mesiacov, čo z tohto spôsobu robí ďaleko ekonomickejšiu voľbu,“ pripomína portál smallbusiness.com.

Prístroj na papierové vreckovky

Priepastný rozdiel podčiarkla ekonomická kalkulačka exceldryer.com, ktorá porovnala výdaje pri oboch typoch čistenia rúk.

Pri vzorke 100 ľudí, ktorí používali vreckovky, sa ročné výdavky na tento spôsob šplhajú do výšky 3000 eur (zahŕňa okrem ceny papierových vreckoviek aj pohyblivú zložku nákladov, teda objednávky, servis aj likvidáciu použitých vreckoviek).

Pri rovnakej vzorke ľudí, no v prípade elektrického čističa, sa kompletné výdaje pri priemernom sušiči šplhajú ročne na úroveň 140 eur. So sušičom oproti vreckovkám tak ušetríte vyše 95 %.

Rýchlosť

Poznáte zapeklitú situáciu, keď si chcete po umytí rúk odtrhnúť 1 až 2 celé kusy papierových vreckoviek, no nešikovné zaseknutie v stojane spôsobí, že sa utierate po malých kúskoch a v „boji“ o suché ruky strávite desiatky sekúnd. „Boom“ strojov na papierové utierky sa spomalil aj kvôli nesprávnej inštalácii, ktorá znepríjemňuje zákazníkom návštevu toaliet.

Ummývanie rúk pod tečúcou vodou

Výkon a vývoj sušičov sa za dlhé roky posunul výraznými krokmi vpred. Dlhotrvajúce sušenie sa zefektívnilo a zrýchlilo.

Ako expresný príklad môžeme uviesť elektrický sušič STARMIX XT 1000 EcoFast Silver, s ktorým budete mať suché ruky za pätnásť sekúnd, sušič DAN DRYER MINI 281 je ešte rýchlejší a zvládne túto činnosť za desať sekúnd.

Umyť – vložiť ruky – nechať vysušiť – odísť. Tak znie jednoduchý a rýchly postup bez komplikácií.

Nákladovosť a ekologickosť

Keby každý z nás začal preferovať papierové vreckovky, ľudstvo má problém. Ak by každý vo Washingtone používal papierové vreckovky čo i len desaťkrát týždenne, výsledkom by bolo 33,8 ton papierového odpadu ročne,“ vypočítala ekologická kalkulačka webovej stránky King County EcoConsumer.

Elektrické sušiče sa používajú najmä vo verejných priestoroch, kde toaletu navštívi a ruky si potrebuje vyčistiť kvantum ľudí. V prospech sušičov nahráva v oblasti ekologickosti najmä analýza spoločnosti Climate Conservancy, ktorej výsledkom je, že používanie elektrických sušičov produkuje menej skleníkových plynov ako papierové vreckovky a ich spracovanie po použití.

Čisté ruky

Pri sušičoch míňate na vyčistenie rúk elektrickú energiu, pri papierových vreckovkách k tomu pridávate zdroje na ich výrobu aj na ich ďalšie spracovanie po použití. Deväť stromov, 1,6 kubických metrov pôdy a 14 litrov vody, tým všetkým sa zbytočne plytvá pri výrobe papierových vreckoviek na 100 ľudí ročne.

Odolnosť voči vandalizmu a jednoduchosť

Neexistuje nič horšie, ako keď človek ide po obede či v podniku na toaletu, no po jej použití zistí, že si nemá ako vysušiť ruky, pretože papierové vreckovky nie sú doplnené, alebo je stojan na ne zdemolovaný. Ako krízové riešenie sa ponúka zaspomínanie si na detstvo a vysušenie si mokrých rúk pomocou nohavíc, čo nie je práve najkomfortnejšia situácia.

Ľudský faktor je pri papierových vreckovkách prítomný či už v ich neustálom dopĺňaní, tak aj v problematike ochrany. Vandalizmus je téma, ktorá spoločnosť, bohužiaľ, stále často trápi.

Výrobný materiál, komponenty a spôsob montáže sušičov Ingoclear však zabezpečujú odolnosť voči vandalizmu a dvojročná záruka voči vandalizmu na vybrané sušiče zase upokojí tých, ktorí nič nenechávajú na náhodu. :-)