Aktivisti z Londýna vymysleli excelentný spôsob, ako vyčistiť svoje ulice. Do upratovania zapojili všetkých okoloidúcich

Aktivisti z Londýna vymysleli excelentný spôsob, ako vyčistiť svoje ulice. Do upratovania zapojili všetkých okoloidúcich

14.05.2018

Prieskum ukázal, že až 86 % Britov si myslí, že odhadzovanie odpadkov na ulici je rovnako zlé ako jazda v aute pod vplyvom alkoholu. 62 % Britov to však stále robí. Do boja za čistý Londýn sa napokon pustili aktivisti z charity Hubbub. Prečítajte si, ako sa im darilo, a získajte inšpiráciu na vyčistenie ulíc aj vo vašom meste.

Villiers Street v londýnskej štvrti Westminster je druhou najrušnejšou ulicou britskej metropoly Londýn. Už pár rokov sa pasuje s problémom, ktorý dobre poznáme aj na Slovensku. Sú ním odpadky.

Čistenie ulíč Londýna

Zdroj: walesonline.co.uk

V roku 2015 však na túto ulicu prišla záchrana v podobe projektu s názvom Neat Street. Ste zvedaví, akým spôsobom zmenili aktivisti v spolupráci s turistami a domácimi obyvateľmi ulicu k lepšiemu? Tu je 6 krokov, ktoré postupne podnikli:

Krok prvý: Upozornili na problém

Chodníky Villiers Street v centre mesta boli doslova posiate fľakmi z prilepených žuvačiek. Aktivisti sa rozhodli všetky žuvačkové fľaky zakrúžkovať farebnou kriedou.

Čistenie ulíč Londýna

Zdroj: Waste-management-world.com

Takto náhodní okoloidúci a obyvatelia ulice zistili, aké neuveriteľné množstvo žuvačiek sa na 500 metrov dlhom chodníku nachádza.

Cena za vyčistenie jednej žuvačky nalepenej na chodníku sa pritom v danej lokalite pohybuje okolo sumy 1,50 £, čo je približne 1,70 €. Pri pohľade na počet žuvačiek na chodníku musí byť každému jasné, že vonkoncom nejde o lacnú záležitosť.

Krok druhý: Vytvorili komunitu

S ľuďmi, ktorí na ulici pracujú či bývajú, vytvorili aktivisti z Hubbub-u reklamnú kampaň „My street is your street”, v preklade „Moja ulica je aj tvoja ulica”.

Čistenie ulíc Londýna

Zdroj: Guf4.com

Táto kampaň sa stala “tvárou” projektu Neat Street a prezentovala ho vo všetkých častiach Londýna, vrátane celej zeme. Aký bol jej cieľ? Jednoducho upozorniť na nezanedbateľný problém a mieru zodpovednosti každého, kto v meste žije.

Krok tretí: Osadili hovoriace odpadkové koše

Ľudí motivovali k odhadzovaniu odpadkov do koša tak, že nechali niektoré z nich “prehovoriť”.

Ako by ste sa tvárili, ak by vám po odhodení použitého pohára od kávy kôš zatlieskal? Alebo na vás zapískal? :)

Krok štvrtý: Zagratulovali tým, ktorí odpadky neprehliadli

Formou pozitívneho šoku zase odmenili tých okoloidúcich, ktorí z vlastnej vôle zdvihli odpadky zo zeme a hodili ich tam, kam patria.

Partička ľudí s vlajkami a hudobnými nástrojmi si sadla neďaleko vybraného koša a keď sa podobný človek našiel, vstali a zahrali mu pesničku, hlasno mu zagratulovali a zatlieskali.

Krok piaty: Použité žuvačky zrecyklovali

Ľudí motivovali k tomu, aby svoje použité žuvačky nehádzali na zem, ale do vyhradenej zbernej guličky.

Tieto žuvačky sa následne zrecyklovali na naozaj zaujímavé predmety.

Čistenie ulíc Londýna

Zdroj: Designboom.com

Už ste niekedy pili zo žuvačkového pohára, chodili v žuvačkových teniskách či hádzali si lietajúci tanier zo žuvačky?

Zber a následná recyklácia žuvačiek je naozaj výborný nápad, z ktorého by sme si mohli brať príklad aj my na Slovensku.

Krok šiesty: Nechali ľudí pobaviť sa

Poslednou aktivitou na to, aby ľudia Villiers Street udržiavali čistú, bola spolupráca s londýnskymi umelcami.

Čistenie ulíc Londýna

Zdroj: Guf4.com

Tí na rôznych miestach ulice inštalovali makety obrazov alebo faktov a nechali ľudí vyskladať tento obraz svojimi použitými žuvačkami.

Electra 1.0 to všetko zvládne za vás

Podobné aktivity sú síce na Slovensku príjemnou hudbou budúcnosti, určite však nie sú utópiou. Nenechajme však dovtedy naše ulice napospas špine, prachu a rozhádzaným odpadkom.

So všetkými nepríjemnými odpadkami na ulici si hravo poradí náš komunálny stroj Electra 1.0 od spoločnosti Tenax.

Komunálny stroj ELECTRA

Je vhodným pomocníkom najmä v úzkych uličkách historických centier miest, na údržbu mestských chodníkov, parkovacích plôch alebo čistenie športových a priemyselných zón.

Komunálny stroj ELECTRA

Výhodou Tenax Electra 1.0 je, že netvorí žiadne emisie a pracuje v tichom režime.

Spolu s naším Tenax Electra 1.0 nás najbližšie môžete nájsť na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu 2018 v Nitre, kde si naše komunálne stroje môžete nielen obzrieť, ale aj sami vyskúšať.

Tešíme sa na vás a tiež na vaše vlastné nápady, ktoré pomôžu spraviť naše Slovensko čistejším a krajším. :)