Ako nadobro odstrániť psie exkrementy z vášho mesta? Inšpirujte sa netradičnými nápadmi zo zahraničia

Ako nadobro odstrániť psie exkrementy z vášho mesta? Inšpirujte sa netradičnými nápadmi zo zahraničia

06.02.2018

Zatiaľ čo v Bratislave sa magistrát pustil do boja s psími výkalmi na štvorkolke za 10 000 eur, v zahraničí zvolili originálnejšie spôsoby, ktoré im okrem popularity priniesli aj reálne zlepšenie.

Najväčšia koncentrácia psích exkrementov v mestách (a teda aj najviac ľahostajných psičkárov) sa nachádza vo Francúzsku, Veľkej Británii a v Amerike.

Aby boli lepšie viditeľné, natreli ich farbou

Jednou z príčin, prečo dokážu psie exkrementy ľudí hnevať, je ich sfarbenie, vďaka ktorému si ich na zemi nevšimnete. V Anglickom štáte Dorset sa tento problém rozhodli vyriešiť tak, že psie výkaly namaľovali žiarivo zelenou farbou.

Zelenú je však možné v tráve ľahko prehliadnuť, čo si uvedomili v Škótsku, kde začali natierať psie exkrementy oranžovou alebo ružovou farbou. Podľa slov Davida McBridea, mestského poradcu pre oblasť životného prostredia, si „niektorí majitelia myslia, že ak sa ich pes vyprázdni niekde mimo dohľadu ľudí, tak to je v poriadku.“

Práve ružová farba urobí z neškodného výkalu zjavný problém a dá im najavo, že je to nechutné, nech sa to nachádza kdekoľvek.

Pracovník farbí psie exkrementy

Inde ich začali označovať vlajočkami

V anglickom meste Boston sa rozhodli upozorňovať na problém inou vtipnou formou. Miesta s psími výkalmi začali označovať vlajkami s humornými textami.

Psy sa zvyknú vracať späť na to isté miesto, takže je pravdepodobné, že si vlajky nezodpovední majitelia všimnú. A zostanú zahanbení, pretože niekto iný po nich našiel to, čo sa oni neobťažovali upratať.

Ukázalo sa, že upozorňovanie na problém s psími exkrementami takouto formou je efektívnejšie, ako by bolo ich samotné upratovanie. Podľa vyjadrení mestskej rady v lokalitách, kde sa začali vlajky používať, došlo k výraznému poklesu znečistenia.

Zozbierané výkaly vrátili späť medzi lístie

Čo sa týka nevšedných riešení na problém so psími výkalmi, zdá sa, že Angličania sú v tejto oblasti skutoční experti. V meste Todmorden sa rozhodli namiesto značenia psie výkaly rovno pozbierať do vreciek. Nie však preto, aby ich zlikvidovali.

Aj keď majitelia po svojom psovi upracú, viacerí z nich potom naplnené vrecúško odhodia späť na zem. Zatiaľ čo rozklad psieho exkrementu by v prírode trval zopár týždňov, igelitovým vrecúškam to potrvá aj 500 rokov.

Psie exkrementy vo vrecúšku zavesené na strome

Zdroj: GoodMorningGloucester

Na zvýraznenie tohto problému sa teda rozhodli naplnené vrecúška zavesiť na strom – dali ich teda späť medzi lístie rovnako ako ľahkovážni psičkári. Organizátori tejto akcie dúfajú, že pohľad na vyzdobený strom pripomenie vlastníkom domácich zvierat, aké hlúpe je zbaviť sa psích exkrementov takýmto spôsobom.

Vynaliezaví sú aj Španieli

V kreatívnych riešeniach nezaostávajú ani Španieli. Na nezodpovedných psičkárov sa v mestečku Brunete neďaleko Madridu vyzbrojili dvadsiatimi dobrovoľníkmi. Ich úlohou bolo pomocou mestskej databázy vypátrať majiteľov, ktorí po svojich psoch neupratali. Psie exkrementy pozbierali a spolu s odznakom mesta im ich poslali poštou zabalené v škatuli.

Možno trošku trúfalý spôsob, no ukázalo, že aj veľmi účinný. V meste totiž zaznamenali až 70-percentný pokles znečistenia ulíc psími výkalmi.

Brunete nie je jediné mesto, kde sa rozhodli pre takéto striktné riešenie. Mesto Hernani v severnej časti Španielska schválilo opatrenie, podľa ktorého každý majiteľ zaregistrovaného psa musí mestu poskytnúť vzorku jeho DNA. Tú môžu neskôr použiť na porovnanie s nájdenými výkalmi. Každá anonymná kôpka tak veľmi rýchlo nájde svojho majiteľa.

Ak nemáte nápady, pomôže vám technika

Nedisciplovanosť majiteľov psov sa v Bratislave rozhodli vyriešiť pomocou štvorkolky vybavenej vysávačom za 10 000 eur. Účinnosť zariadenia však už počas prezentácie príliš nezodpovedala tomu, čo sľubovala jeho technická špecifikácia. Existuje pritom hneď niekoľko oveľa efektívnejších a hlavne lacnejších riešení.

V našej ponuke máme komunálne vysávače, ktoré si okrem bežných odpadkov, ako sú fľaše, plechovky, papier, lístie či cigaretové ohorky, poradia s vyčistením chodníkov aj od psích exkrementov.

Náš najmenší stroj na psie exkrementy sa nielen jednoducho obsluhuje, ale dostanete sa ním tiež na ťažko prístupné miesta. Zahladíte ním teda aj stopy po psíkovi, ktorý potreboval viac súkromia a vyprázdnil sa kdesi za kontajnerom.

Komunálny vysávač Piktou

Pre čo najefektívnejšiu prácu s týmto komunálnym vysávačom ho môžete pripevniť na mechanický podvozok s nafukovacími pneumatikami. V prípade, že potrebujete vyčistiť väčšiu plochu (napríklad ulice a námestia mesta), môžete ho pokojne umiestniť aj na štvorkolku.

Pokiaľ sa vo vozovom parku vášho mesta alebo obce žiadna štvorkolka nenachádza, riešenie vám poskytne komunálny vysávač s batériovým pohonom VORAX NC 340. S ním pohodlne vyčistíte všetky miesta, kam sa väčšia čistiaca technika nemá šancu dostať. Ideálny je teda nielen do ulíc, ale aj na čistenie rekreačných oblastí, trhovísk alebo parkovísk.

Pracovník obsluhuje komunálny vysávač s batériovým pohonom VORAX NC 340

Ďalšou výhodou stroja VORAX NC 340 je nulová produkcia CO2 emisií, takže ním životné prostredie budete nielen čistiť, ale aj šetriť. :)

Ako vidíte, problém s psími výkalmi sa dá riešiť nápadito, čo môže chvíľu trvať, alebo okamžitým odstránením pomocou komunálneho vysávača. Ktorú z možností si vyberiete vy?