8 tipov, ako efektívne upratovať hotelové izby

8 tipov, ako efektívne upratovať hotelové izby

02.10.2017

Spoločnosť Care.com vyspovedala manažérov svetovo známych hotelov, ktorí porozprávali o tom, aké zásady upratovania dodržujú vo svojich komplexoch. Z ich znalostí a dlhoročných skúseností sa tak môžu poučiť ostatné hotely, ale aj samotné domácnosti.

1. Vytvorte si upratovací plán

Aby sa z upratovania stala systematická a dôsledná činnosť, bez dobre spracovaného plánu čistenia sa nezaobídete. Za touto teóriou si stojí aj Karen Mitchell z hotela Palmer House Hilton. Jej upratovací personál je vyškolený tak, aby zamestnanci počas upratovania hotelovej izby ako prvé vyzliekli posteľnú bielizeň.

Mať vypracovaný takýto postup sa môže zdať zbytočnosťou, no pokiaľ ide o hotel s veľkými izbami, kde sa o upratovanie jedného apartmánu delia viaceré chyžné naraz, upratovací plán dáva zmysel. Bez vypracovaného systému upratovania sa totiž môže stať, že rovnaká činnosť bude vždy inou chyžnou vykonaná viackrát po sebe.

Rozpis čistenia v hoteli

Systematický spôsob čistenia uprednostňuje aj Hotel Zeppelin v San Franciscu. Tí na rozdiel od Palmer House Hilton upratujú v smere hodinových ručičiek. Upratovanie jedným smerom je zárukou, že chyžné na nič nezabudnú. Tento postup umožňuje venovať maximum úsilia skutočnej práci, pretože ak pracovníci hotela upratujú všetko zaradom, nemusia sa pozastavovať nad tým, čo už utreli a čo ich ešte iba čaká.

Chyžné v Hoteli Zeppelin začínajú v kúpeľni, kde do vane a sprchového kúta nanesú čistiace prostriedky a pokračujú v upratovaní obývacej časti. Čistiace prostriedky tak zatiaľ nechajú pôsobiť a do kúpeľne sa vrátia až v závere.

Zhotovenie takého upratovacieho plánu, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám, možno chvíľu potrvá, no investovaný čas sa vám rýchlo vráti späť. A spolu s časom začnete šetriť aj na nákladoch.

2. Postupujte zostupne – od vrchu nadol

Pri upratovaní izby treba začať zhora a postupne smerovať nadol. Týmto si ušetríte ďalšie množstvo času, pretože ak by ste najprv vyleštili nočný stolík a až potom sa pustili do utierania prachu na skrini, nečistoty padajúce z nej by ho znovu zašpinil.

Chyžná utiera nočný stolík v hotelovej izbe

Na postupnosť by ste nemali zabudnúť ani pri vypracovávaní upratovacieho plánu.

3. Nezabúdajte na pohovky ani čalúnenia

Jerry Messing z rezortu Wyndham Grand Orlando Resort Bonnet Creek v správe zdôraznil, že „väčšina chyžných sa sústredí hlavne na podlahy, no zabúdajú na pohovky a čalúnenia.“ Samozrejme, že dôvodom môže byť nedôslednosť, no do úvahy treba brať aj nedostatočne vybavený hotelový program.

Tepovač kobercov a čalúnenia

Ideálne riešenie ponúkajú multifunkčné extraktory určené na hĺbkové čistenie kobercov, čalúneného nábytku, tvrdých podláh či dokonca stien. Obsluha týchto čistiacich zariadení býva maximálne jednoduchá.

Napríklad taký Extraktor Rug Doctor, ktorý je vybavený účinnou vibračnou kefou, dokáže obsluhovať ktokoľvek. Je ľahký a ergonomický, takže k tomu, aby vyčistil škvrny či odstránil pachy, ho stačí iba ťahať za sebou.

4. Čistiace prostriedky nemiešajte

Na tejto rade sa zhodli viacerí hoteloví manažéri. Keďže môžu po zmiešaní viacerých rôznych chemikálií vzniknúť škodlivé výpary, kombinovať a vytvárať si tak vlastné koncentráty za vidinou účinnejšieho čistenia neodporúčajú. Pri používaní čistiacich chemikálií sa odporúčajú riadiť návodom od výrobcu.

Maria Alfaro z Hotelu Zetta tvrdí, že ak „nepoznáte zloženie vami používaných čistiacich prostriedkov, nie je to dobré pre vaše zdravie, ale ani pre životné prostredie.“ V hoteli skôr než mix rôznych prípravkov uprednostňujú kombináciu octu, jedlej sódy a vody, ktorá perfektne vyčistí aj tie najodolnejšie škvrny.

5. Používajte farebne odlišné utierky

Keďže sa výbava na čistenie hotelových izieb skladá z viacerých čistiacich prostriedkov, stratiť prehľad v používaných prípravkoch nie je až také zložité. Ako teda docieliť, aby ste splnili predchádzajúci bod? Manažér hotela JW Marriott Chicago Peter Muriello odporúča používať farebne odlišné utierky – pre každú oblasť alebo chemikáliu zvlášť.

6. Nezabudnite na najväčšie lapače nečistôt

Najväčším lapačom prachu sú miesta, o ktorých by ste to ani nepovedali. Napríklad také svietidlá tvoria spolu prachom kombináciu ako Jing & Jang.

V hotelových izbách sa však nachádza množstvo ďalších špinavých nástrah. Tie najväčšie odhalila štúdia spoločnosti TravelMath. Patria sem umývadlové pulty, diaľkové ovládače a telefóny. To je dôkazom, že upratovací personál sa do čistenia drobnej elektroniky príliš nehrnie.

Vyčistený diaľkový ovládač televízie

Ako teda vyčistiť taký televízny ovládač? Pozrite si napríklad tento videonávod. A aby ste rovnaký postup nemuseli opakovať každý deň, po vyčistení zabaľte diaľkový ovládač do igelitového vrecúška. Možno to bude vyzerať zvláštne, no vaši hostia toto „opatrenie“ celkom isto pochopia a ocenia.

7. Vyčistiť treba aj vzduch

Samozrejme, že najväčšou prioritou je upratovanie hotelovej izby, no ak si pri tom pomáhate s rôznymi prípravkami, vetranie izby by malo byť úplnou samozrejmosťou. Vpusťte do miestnosti čerstvý vzduch a prirodzené svetlo. Nie v závere upratovania, ale hneď od začiatku. Pri dennom svetle si zároveň všimnete aj viac detailov, prachu a iných nečistôt.

8. Posteliam venujte viacej času

Azda najdôležitejším prvkom pri upratovaní hotelovej izby sú lôžka, pretože na ich čistotu sú návštevníci náchylní najviac. Že to s prezliekaním posteľnej bielizne občas nie je tak, ako by v skutočnosti malo byť, sa v minulosti potvrdilo už viackrát.

Chyžná mení posteľnú bielizeň

 Poslednou najväčšou kauzou bolo odhalenie amerických novinárov, ktorí si posteľ, v ktorej strávili noc, označili neviditeľným sprejom. O deň na to sa pod iným menom ubytovali v rovnakej izbe a pomocou UV svetla zisťovali, či personál pôvodné posteľné obliečky vymenil. Takto otestovali 9 rôznych hotelov v New Yorku a zistili, že tie najzákladnejšie hygienické predpisy nesplnili až 4 z nich.

Pravidelným prezliekaním posteľnej bielizne to ale ani zďaleka nekončí. Maria Alfaro z Hotelu Zetta odporúča vetrať aj samotné matrace. Na to vraj používajú špeciálnu podložku v tvare trojuholníka, ktorú vkladajú medzi matrac a lamelový rošt. Vďaka tomu sú ich lôžka pravidelne vetrané a bez akýchkoľvek nepríjemných zápachov.

Manažér hotela Peter Muriello odporúča používať aj ochranné návleky, ktoré dokážu výrazne predĺžiť životnosť matracov aj vankúšov. A ich vodeodolné vlastnosti ocenia aj gazdiné, ak by ich pri upratovaní náhodou pokropili čistiacimi prostriedkami.

Chyžná s hotelovým vozíkom

Obohaťte výbavu svojich izieb o užitočný hotelový program z našej ponuky. Okrem fénov, sušičov rúk a vlasov tam nájdete aj extraktory a rôzne upratovacie pomôcky pre chyžné, vďaka ktorým bude čistenie hotelových izieb ešte efektívnejšie. :)