3 spôsoby ako jednoducho odstrániť graffiti a vyčistiť posprejovanú stenu od neželaných nápisov

3 spôsoby ako jednoducho odstrániť graffiti a vyčistiť posprejovanú stenu od neželaných nápisov

03.08.2017

Štúdie ukazujú, že pokiaľ sa grafitti odstráni v priebehu prvých 24 až 48 hodín, pravdepodobnosť, že dostanete posprejovanú stenu do pôvodného stavu, je takmer 100-percentná. K tomu, aby sa tak stalo, však potrebujete vhodný postup a účinný pracovný nástroj. 

Pomer nákladov na grafitti medzi sprejermi a tým, kto musí ich umelecký počin odstrániť, je úplne neporovnateľný. Zatiaľ čo sprejer utratí za farby maximálne niekoľko stoviek eur ročne, v zahraničí sa za rovnaké obdobie použijú na odstránenie graffiti až takmer 3 eurá na jedného daňového poplatníka.

Ako teda zmazať stopy po neželaných umeleckých dielach bez toho, aby vás to finančne zruinovalo?

1. Niekedy postačí aj nový náter

Pokiaľ nemáte prístup k špeciálnym čističom, posprejovanú plochu môžete vrátiť do pôvodného stavu aj tak, že graffiti prekryjete vrstvou novej farby.

Toto riešenie je vhodné na renováciu stien či plotov s hladkým povrchom. Preto s najväčšou pravdepodobnosť využijú tento spôsob najmä malé prevádzky.

Sme si istí, že návod, ako pri maľovaní postupovať, netreba nijak zvlášť opisovať. Základný náter sa volí v závislosti od druhu farby. Niektoré farby si ho vyžadujú, iné nie, takže riadiť by ste mali podľa informácií na tégliku.

Maľovanie steny farbou, ktorá prekrýva graffiti

Po vyschnutí základnej vrstvy nasleduje samotný náter povrchovou farbou. Ak sa pouličný umelec uspokojil s malou plochou, vystačíte si aj s obyčajnou štetkou, no ak sa sprejer nenechal obmedzovať priestorom, efektívnejším spôsobom bude maľovanie valčekom.

V prípade, že grafitti bude po prvom nátere „prebíjať“, na jeho úplné prekrytie si budete musieť postup viackrát zopakovať.

2. Vyskúšajte kombináciu gélu a vody

Na odstránenie graffiti existujú na trhu čistiacich prostriedkov špeciálne gély, ktoré svojím zložením rozpúšťajú farbu aj lepidlá.

Čistiace gély na odstránenie graffiti dnes dokážu už aj bez obsahu škodlivého dichlórmetánu zmyť z kamenných, kovových či umelých podkladov nežiaduce výtvory pouličných umelcov.

Gél sa pomocou štetky nanáša priamo na neželaný náter v hrubšej vrstve a nechá sa pôsobiť až do chvíle, kým farba nezmizne. Pri aplikácii je potrebné riadiť sa presným návodom, ktorý je k anti graffiti gélu pribalený.

Po rozpustení graffiti sa zvyšok gélu odstráni škrabkou a zmyje nadmerným množstvom vody. Napríklad aj použitím vysokotlakového čističa.

3. Šetrné riešenie bez vysokého tlaku, vody a chemikálií

Maximálne účinným spôsobom na odstránenie graffiti je použitie špeciálneho čistiaceho stroja. Jedným zo zariadení, ktoré boli vytvorené práve na jednoduché a rýchle vyčistenie posprejovaných povrchov, je stroj Tornado ACS.

Ten sa okrem spomenutých výhod vyznačuje šetrným a ekologickým odstraňovaním náterov.

Zariadenie na čistenie nepotrebuje žiadne čistiace látky ani vodu, takže nepoškodzuje povrch a ani životné prostredie. S čistiacim zariadením Tornado ACS dokážete odstrániť graffiti z tehál, bežnej omietky, kamennej dlažby i plastov.

Pracovník odstraňuje graffiti pomocou prístroja Tornado ACS.

Veľkou výhodou suchého čistenia pomocou špeciálnych graffiti odstraňovačov je aj to, že pri práci s nimi nepotrebujete žiadny ochranný oblek. Stroj totiž obsahuje kryt, vďaka ktorému sa čistiaci granulát ani uvoľnené čiastočky farby nedostanú do vzduchu, ale priamo do zbernej nádoby.